Korzystanie ze słupów znajdujących się w pasie drogowym – kolejny korzystny wyrok sądu dla ISP
Czy to koniec spraw dostępowych prowadzonych przez Prezesa UKE?
29 stycznia, 2025
Pełnomocnictwo elektroniczne – nowe zasady wnoszenia opłat skarbowych
7 lutego, 2025

Możliwość podwieszania kabli telekomunikacyjnych na słupach elektroenergetycznych, w tym latarniach oświetleniowych, jest często wykorzystywana przez ISP. Na stronie BIP UKE można znaleźć wiele decyzji wydanych przez Prezesa UKE, które wyraźnie potwierdzają takie uprawnienie ISP, przysługujące im w oparciu o Megaustawę (określone w art. 17-26 tej ustawy).

W toku prowadzonych postępowań bywało jednak, że właściciel słupów elektroenergetycznych, które znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej – czyli takiej, która jest zaliczana w poczet dróg publicznych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (UDP) – kwestionował możliwość stosowania Megaustawy w takiej sytuacji. Powodem była dość niefortunnie sformułowana regulacja zawarta w art. 1 ust. 3 Megaustawy o brzmieniu:

Przepisów art. 17-26 nie stosuje się do lokalizowania infrastruktury telekomunikacyjnej w pasach drogowych dróg publicznych

Choć jej znaczenie – jako potwierdzenie konieczności zachowania wymogów z UDP w przypadku dostępu do infrastruktury technicznej – wydaje się oczywiste dla tych, którzy znają cel i historię tej regulacji, nie zawsze znajdowało to zrozumienie u osób, które procedowały wnioski o współkorzystanie składane przez ISP. Przepis bywa i bywał różnie rozumiany przez właścicieli słupów jako wyłączenie stosowania Megaustawy do słupów znajdujących się w pasach drogowych. Argumentacja tego rodzaju była, rzecz jasna, odrzucana przez Prezesa UKE w toku postępowania administracyjnego, jednak – ku naszemu zdziwieniu – zdarzały się przypadki, w których stanowisko właściciela słupów, po wniesieniu przez niego odwołania podzielał Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Spotkało to jednego z ISP, który starał się o dostęp do latarni oświetleniowych – w wyroku SOKiK z dn. 15 kwietnia 2024 r., w sprawie o sygn. akt XVII AmT 15/23, sąd podzielił stanowisko właściciela słupów o braku możliwości wydania decyzji Prezesa UKE w sytuacji, gdy słupy znajdują się w pasie drogi publicznej, wskazując m.in. na „jednoznaczność” regulacji zawartej w art. 1 ust. 3 Megaustawy. Wyrok ten został zaskarżony przez ISP (a także Prezesa UKE) – i na skutek apelacji udało się go zmienić.

Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 30 grudnia 2025 r., sygn. akt: VII AGa 519/24, uwzględnił apelację, oddalając odwołanie wniesione przez właściciela słupów. W uzasadnieniu wyroku sąd w zasadzie podzielił całą argumentację, jaką podnosiliśmy w tej kwestii w imieniu ISP.

Kolejny więc raz potwierdzono uprawnienie ISP do podwieszania kabli telekomunikacyjnych na słupach, które znajdują się w pasach drogowych, eliminując z obrotu prawnego wcześniejsze, błędne rozstrzygnięcie SOKiK. Cieszymy się, że mogliśmy reprezentować ISP w tej sprawie – począwszy od prowadzonych negocjacji z właścicielem słupów aż do finalnego wydania satysfakcjonującego dla niego rozstrzygnięcia sądu odwoławczego – tym bardziej, że opisany wyrok jest ważny i korzystny dla całej branży telekomunikacyjnej. Mamy nadzieję na więcej takich pozytywnych informacji, zwłaszcza w tym „zimowym”, ponurym czasie. Przypominamy, że już wcześniej udało nam się wygrać w podobnej sprawie – wpis w tej kwestii można znaleźć tutaj.

Na koniec przypominamy, że Megaustawa określa podstawę dostępu do infrastruktury technicznej – analogiczne wnioski dotyczą więc nie tylko słupów, ale i np. kanalizacji kablowej.

Patrycja Cegiełka-Ordon

radca prawny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*