Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która weszła w życie 1 czerwca 2017 r., wprowadziła do kodeksu postanowienia ogólne w zakresie wymierzania kar administracyjnych. W dziale IVA art. 189 a-k uregulowano kwestie nakładania kar, szczególne zasady obniżania ich wysokości lub odstąpienia od ich nałożenia oraz przedawnienie ukarania.
Co ważne, w przypadku uregulowania w przepisach odrębnych:
– przepisów znowelizowanego KPA nie stosuje się.
Oznacza to, że w pierwszej kolejności, aby ustalić jakie regulacje będą miały zastosowanie w konkretnym przypadku, musimy sięgnąć do postanowień przepisów szczególnych. Jeżeli jednak, którykolwiek z wyżej wymienionych elementów nie został uregulowany w przepisach szczególnych, będą miały zastosowanie postanowienia kodeksowe. Przepisów KPA nie stosuje się w przypadku kar wydawanych w sprawach o wykroczenia, odpowiedzialności dyscyplinarnej, porządkowej lub z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Dla określenia zakresu regulacji konieczne jest również przeanalizowanie definicji kary administracyjnej:
Przez administracyjną karę pieniężną rozumie się określoną w ustawie sankcję o charakterze pieniężnym, nakładaną przez organ administracji publicznej, w drodze decyzji, w następstwie naruszenia prawa polegającego na niedopełnieniu obowiązku albo naruszeniu zakazu ciążącego na osobie fizycznej, osobie prawnej albo jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
Żeby przepisy KPA miały zastosowanie w danej sprawie muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
Nowelizacja umożliwiła organom indywidualne podejście do sprawy. W wielu przypadkach szczególne okoliczności przemawiały za zwolnieniem podmiotu z konieczności zapłaty kary, natomiast przepisy nie dawały organowi takiej możliwości. Obecnie, zgodnie z art. 189 KPA organ administracyjny jest zobowiązany do uwzględniania różnych okoliczności przy nałożeniu kary, takich jak:
Nałożona kara będzie mogła być w końcu adekwatna do wagi naruszenia.
Organ odstąpi od nałożenia kary w przypadku, gdy:
W innym przypadku organ może zobowiązać stronę do usunięcia skutków naruszenia prawa lub do poinformowania o naruszeniu innego podmiotu. Jeżeli strona wykona zobowiązanie określone w postanowieniu, organ może podjąć decyzję o odstąpieniu od nałożenia kary.
KPA określa również termin przedawnienia karalności- to 5 lat:
Wprowadzenie ogólnych przepisów dotyczących nakładania i wymierzania administracyjnych kar pieniężnych należy ocenić pozytywnie. Problematyczne może okazać się jednak rozwiązanie, polegające na wyłączeniu zastosowania znowelizowanych przepisów gdy kary uregulowane zostały w ustawach szczególnych. Zmiana tej sytuacji i ujednolicenie zasad wymaga nowelizacji poszczególnych ustaw odrębnych.
Autorką tekstu jest Aleksandra Hajduk, doktorantka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego. W Kancelarii itB Legal zajmuje się sprawami w zakresie prawa gospodarczego, prawa cywilnego oraz prawa zamówień publicznych.