Lubimy wracać do tego co jest naprawdę dobre, a taka niewątpliwie była tegoroczna XVIII Konferencja KIKE, która odbyła się w dniach 24-25 maja w hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej. Zapraszamy na naszą krótką relację z tego Wydarzenia, bo działo się wiele i nie sposób o tym nie wspomnieć.
XVIII Konferencja KIKE była jak zwykle w naszej ocenie profesjonalnie zorganizowana i pełna ciekawych atrakcji dla “dużych chłopców” (dla kobiet też, sami byliśmy świadkami :-)). Od strony merytorycznej każdego dnia na trzech salach odbywały się prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty. Wiele jak zwykle, a może przede wszystkim, działo się w kuluarach (pozdrawiamy tęczowy kącik EPIXowy:-). Nie ma się więc co dziwić, że tegoroczna Konferencja zgromadziła rekordową liczbę uczestników!
Oficjalne otwarcie Konferencji rozpoczęło się wystąpieniem Prezesa i Wiceprezesa Izby, którzy w swoim wystąpieniu podsumowali dotychczasową działalność Izby oraz opowiedzieli o nowych projektach i wyzwaniach, jakie stawia przed nią przyszłość. Po ich przemowie, rozpoczęły się wykłady i prelekcje.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy dotyczące m.in. kwestii związanych z Rozporządzeniem budynkowym dotyczącym obowiązku wykonania instalacji teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych, a także kwestii związanych z pierwszym naborem POPC, windykacją należności w branży telekomunikacyjnej, obowiązkami informacyjnymi nałożonymi przez nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie otwartego Internetu oraz nasz wykład poświęcony nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, w tym nowym warunkom dostępu do infrastruktury technicznej, budynków i nieruchomości, a także zmianom w prawie budowlanym i geodezyjnym.
Najistotniejszą konkluzją naszej prelekcji było to, by w naszej rzeczywistości inwestycyjnej aktywnie wykorzystywać stanowione prawo, nawet pomimo tego, że nowe regulacje nie zawsze są akceptowane w urzędach i instytucjach odpowiedzialnych za różne etapy procesu inwestycyjnego. Tak przy okazji, dziękujemy za zainteresowanie naszym tematem i wszelkie pytania:)
Na zakończenie merytorycznej części pierwszego dnia Konferencji można było wziąć udział w panelu dyskusyjnym poświęconym założeniom wspierania inwestycji szerokopasmowych MŚP, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele izb oraz stowarzyszeń branżowych i Wiceprezes Związku Banków Polskich.
Po całym dniu prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów zorganizowane zostało Grill Party. Zresztą co tam Grill Party, nuda… Atrakcją było bungee i strzał z ludzkiej procy 🙂 a dla miłośników sportu Sport Park oraz symulator bolidu F1 i ścianka wspinaczkowa. Osobiście nie udało nam się zostać „wystrzelonym w powietrze” (wrrr – czekając w kolejce dwie godziny, po czym Pan dźwigowy – pozdrawiamy “Pana Janusza” wyszedł z “szoferki” i stwierdził, “że jest ciemno i on ni ch… nic nie widzi”. Ale ściankę wspinaczkową zaliczyliśmy:)
Drugi dzień wypełniony był panelami dyskusyjnym. Z naszej perspektywy istotna była dyskusja – w której udział wzięła Ewelina – dlaczego wsparcie organizacji branżowych jest kluczowe dla działalności każdej firmy i rynku, hitem okazała się jednak równolegle prowadzona szeroka dyskusja dotycząca hurtowego dostępu do sieci światłowodowych ISP (tu widać potrzebę edukacji małych i średnich operatorów, ich wsparcie tak od strony prawnej jak i stricte edukacyjnej, polegające na pokazaniu, jak wykorzystać potencjał wybudowanych sieci ostatniej mili). Na naszej prelekcji powiedzieliśmy tym razem o czynach nieuczciwej konkurencji w telekomunikacji, wyjaśniliśmy kiedy dane zachowanie stanowi praktykę zakazaną i wskazaliśmy jak prowadzić biznes, aby nie zostać posądzonym o stosowanie czynów nieuczciwej konkurencji. Mamy nadzieje, że informacje, których dostarczyliśmy pomogą Wam w usprawnianiu Waszej codziennej działalności.
Oprócz paneli dyskusyjnych i warsztatów, KIKE zaprezentowała nowo powołaną grupę roboczą ds. TV (GRTV), której zadaniem jest reprezentowanie interesów członków Izby i branży ISP w określaniu dostępu do kontentu TV, wdrażania nowych usług multimedialnych oraz monitorowania i stymulowania pozytywnych ram prawnych rynku TV i multimediów. Prace grupy zamierzamy wesprzeć od strony prawnej i naszych doświadczeń.
Cieszymy się jednocześnie z uhonorowania nas i docenienia wkładu, jaki staramy się wnieść w rozwój Waszych firm poprzez aktywny udział w pracach Grupy Roboczej ds. Administracji Publicznej. Dziękujemy i obiecujemy dalej aktywnie dla Was działać! Do zobaczenia już wkrótce 🙂
Ewelina i Łukasz