Na ostatniej konferencji KIKE duże zainteresowanie wzbudził temat dawnych Zespołów Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (nowe narady koordynacyjne). Jak się okazuje, z relacji projektantów sieci telekomunikacyjnych oraz inwestorów, dotychczasowe przepisy i udogodnienia się „nie przyjęły” i w wielu powiatach stare zasady i problemy trwają w najlepsze. W dalszym ciągu, projektant jest odsyłany od przysłowiowego Annasza do Kajfasza, a o możliwości uczestnictwa w naradach każdego dysponenta sieci uzbrojenia terenu w niektórych starostwach jeszcze nie słyszano…
Tymczasem 19 maja 2016 r. do Sejmu (z wnioskiem o uchwalenie) wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (druk 323). Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, iż ustawa zostanie uchwalona w przedłożonym przez Komisję Cyfryzacji i Komisję Infrastruktury kształcie. O finalnym brzmieniu uchwalonych przepisów będziemy jeszcze informować.
Przechodząc do meritum: ustawa zmienia w art. 3 ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne. Większość zmian dotyczy zasad sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu i uzgadniania przebiegu sieci na naradach koordynacyjnych. Powyższe oznacza ni mniej ni więcej, że… co niektórzy urzędnicy będą musieli przyswoić dwie nowelizacje jednocześnie (tę, która jeszcze się nie przyjęła i nadchodzące zmiany).
Co się zmieni w zasadach organizowania narad koordynacyjnych?
WAŻNE: na dokumentacji projektowej będącej przedmiotem narady zamieszcza się adnotację zawierającą informację, iż ta dokumentacja była przedmiotem narady oraz dane określające sposób przeprowadzenia, termin, miejsce i znak kancelaryjny. Adnotacja powinna być sporządzona w dniu zakończenia narady. Jeżeli przewodniczący nie sporządzi adnotacji w dniu zakończenia narady- będzie to mógł zrobić projektant. Nie ma zatem podstaw, by na dokumentacji umieszczać oznaczenia typu „uzgadniam/ nie uzgadniam” lub podobne.
Nowe przepisy w dalszym ciągu wzmacniają rolę narady koordynacyjnej jako organu pomocniczego a nie władczego. Celem koordynacji ma być eliminowanie kolizji, a nie tworzenie nowego szczebla w drabinie koniecznych do uzyskania pozwoleń i uzgodnień administracyjnych na etapie budowy sieci.
Jak dobrze pójdzie- nowe zasady wejdą w życie 1 lipca 2016 r.
Najważniejsza edukacja!
Na koniec wracam do tych powiatów, w których dobrze się mają stare zasady uzgadniania. Czasami, stare zasady to wyraz złej woli, czasami niewiedzy i ignorancji. Co można na to poradzić? Edukować, edukować i jeszcze raz edukować! Pomóc mogą oficjalne wystąpienia, stanowiska i opinie (również prawne), które przedstawią nowe zasady koordynacji przebiegu sieci uzbrojenia terenu. Musicie Państwo pamiętać o starej zasadzie: dla urzędnika stanowisko nie istnieje, jeżeli nie zostało wyrażone na piśmie. Opinia czy pismo złożone w biurze podawczym zyskują sygnaturę i stwarzają obowiązek merytorycznego odniesienia się do zawartej w nim argumentacji.
Opinia czy pisemne stanowisko mogą pomóc również tam, gdzie dysponenci gruntów (np. spółdzielnie) czy nadzory budowlane wymagają uzgodnień dla inwestycji, które zostały z takiego obowiązku dawno zwolnione.
Zdaję sobie sprawę, że czasami dostarczenie niewymaganego prawem uzgodnienia przyspiesza proces inwestycyjny. Jednak warto się zastanowić nad przetarciem szlaków i przekonaniem administracji, że rozwiązania należy szukać w przepisach a nie w utartych od lat zwyczajach.