SIDUSIS staje się faktem – ISP czeka nowy obowiązek sprawozdawczy
Konsultacje w sprawie projektu decyzji Prezesa UKE ws. legalizacji infrastruktury
28 września, 2022
Ważny wyrok dotyczący dostępu do nieruchomości i budynków
17 października, 2022

Jakiś czas temu pisaliśmy o pracach nad nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, wprowadzającą SIDUSIS – System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego . Otóż prace zostały zakończone, a ustawa uchwalona (w zasadzie przez sejm została odrzucona uchwała senatu o odrzuceniu ustawy. Skutkiem jest uchwalenie nowelizacji). Ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu przez Prezydenta, a następnie opublikowana w dzienniku ustaw.

Wejście w życie nowelizacji megaustawy to nowe obowiązki sprawozdawcze dla ISP. Sama ustawa ma wejść w życie zaraz po ogłoszeniu (z wyjątkiem przepisów dot. sprawozdawania planów inwestycyjnych, których wejście w życie jest zaplanowane na 1 czerwca 2023 roku).

Do SIDUSIS będą przekazywane dane o punktach adresowych, w których:

  • jest możliwe świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do Internetu,
  • jest planowane zapewnienie możliwości świadczenia takich usług w wyniku inwestycji finansowanych ze środków publicznych,
  • jest w ciągu 3 lat planowane zapewnienie możliwości świadczenia takich usług w wyniku inwestycji finansowanych ze środków prywatnych.

Punkt 1) dotyczy stanu aktualnego, natomiast pkt. 2) i 3) dotyczą tzw. planów inwestycyjnych. Żeby nie było zbyt łatwo, raz przekazane dane będą podlegać częstej aktualizacji. Informacje o stanie aktualnym, mają być aktualizowane co miesiąc lub nawet co tydzień (w zależności od liczby punktów adresowych objętych siecią sprawozdawcy), natomiast informacje o planach inwestycyjnych będą aktualizowane co miesiąc. Co więcej, nawet jeżeli dane przekazane przez ISP pozostają aktualne, i tak musi on w tych samych terminach przekazać odpowiednie oświadczenie o aktualności danych. Wyjątkiem będą operatorzy, którzy nie umożliwiają świadczenia usług transmisji danych zapewniających stacjonarny szerokopasmowy dostęp do Internetu lub nie planują realizacji inwestycji finansowanych ze środków prywatnych – ich oświadczenie pozostanie w mocy tak długo, aż go nie zmienią.

Koniecznie trzeba pamiętać, że SIDUSIS będzie nowym obowiązkiem odrębnym od SIIS (a od przyszłego roku – PIT zamiast SIIS). Przekazanie danych w jednym systemie nie będzie zwalniać przedsiębiorcy z obowiązku przekazania danych do drugiego systemu.

To oczywiście nie jedyne zmiany, jakie się zbliżają w związku z nowelizacją. W najbliższym czasie na łamach Okablowanych przyjrzymy się bliżej nowelizacji megaustawy i rozłożymy SIDUSIS na czynniki pierwsze – opiszemy, co dokładnie będzie podlegać raportowaniu, rozważymy czy przekazywać informacje o planach inwestycyjnych i co może grozić przedsiębiorcy, który nie wywiązuje się z obowiązku.

Anna Szura- aplikant radcowski 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*