Konsultacje PKE – wzorce abonenckie od 21 grudnia 2020 r.
Konsultacje PKE – odszkodowanie za przedwczesne rozwiązanie umowy– cz. 3
23 września, 2020
Ważne! Konsultacje zmian do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – ankieta
24 września, 2020

Coraz częściej dostawcy usług pytają nas, jakie zmiany będą musieli wprowadzić we wzorach dokumentów dedykowanych do obsługi abonentów w związku z wejściem w życie PKE. Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi następująco:

Dostawco, dokumenty, którymi aktualnie się posługujesz – tj. regulamin świadczenia usług telekomunikacyjnych, umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych, regulaminy promocji, cenniki itd. –  w dniu 21 grudnia 2020 r. powinieneś wyrzucić do kosza. Od dnia 21 grudnia 2020 r. musisz zacząć stosować zupełnie nowe dokumenty, zgodne z PKE, zarówno co do treści, jak i co do formy.

Wielokrotnie na blogu informowaliśmy już o zakresie zmian, jakie czekają branżę telekomunikacyjną w zakresie świadczenia usług na rzecz abonentów po uchyleniu Prawa telekomunikacyjnego. Przypomnę zatem jedynie, że PKE nie pozwala na używanie wobec nowych abonentów dokumentów, na których dostawcy usług pracują obecnie. Wymagane są bowiem nie tylko zmiany w treści, ale i w podziale dokumentów, ich formie, wyglądzie itd. Doręczenie części z nich abonentowi w odpowiednim terminie będzie warunkowało skuteczność zawarcia umowy.

Po wejściu w życie PKE, wzorce abonenckie w zasadzie będą składały się z trzech dokumentów: informacji przedumownych, zwięzłego podsumowania warunków umowy oraz umowy. PKE nie pozwala na inny podział dokumentów, w tym na rozdzielenie tekstu pomiędzy regulamin a umowę. Ustawa ściśle określa, co dokładnie ma się znaleźć w danym dokumencie, a brak przekazania abonentowi któregoś z dokumentu (w szczególności zwięzłego podsumowania warunków umowy) we właściwym czasie może mieć dla dostawcy usług wysoce negatywne skutki.

Wszystkich tych, którzy nie chcą się spóźnić  z wdrożeniem obowiązku zachęcamy do wcześniejszego kontaktu.

Kamila Mizera – radca prawny 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*