Ważne! Konsultacje zmian do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – ankieta
Konsultacje PKE – wzorce abonenckie od 21 grudnia 2020 r.
24 września, 2020
PKE – oferty wiązane, czyli regulacja dotycząca pakietów usług
30 września, 2020

O co chodzi?

Na zlecenie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE) itB Legal przygotowuje stanowisko dotyczące nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która m.in. przyznawać ma Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa kompetencje do uznania dostawcy sprzętu za stwarzającego ryzyko w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie jeśli jest to dostawca spoza UE lub NATO. Konsekwencją przyjętych w nowelizacji procedur może być nakaz wycofania z rynku sprzętu danego producenta. Można zadać pytanie – a co mają do tego operatorzy telekomunikacyjni, skoro na pierwszy rzut sprawa dotyczy dostawców OLT-ów, ONT-ów i innych, magicznie brzmiących urządzeń? Paradoksalnie, mają dużo, bo nakaz usunięcia sprzętu oznaczać ma nie tylko zakaz jego dalszej sprzedaży na rynku, ale nakaz wymiany sprzętu już używanego przez operatorów. Żeby nie było  wątpliwości – na własny koszt!

Co z tą ankietą?

Żeby poznać skalę potencjalnego problemu w środowisku małych i średnich przedsiębiorców telekomunikacyjnych KIKE rozesłała do członków ankietę. Jednocześnie zarząd Izby zwrócił się do kolegów ze Stowarzyszenia E-Południe z prośbą o rozesłanie ankiety do swoich członków/klientów. Prosimy zatem nie traktować otrzymanej korespondencji jako kolejnego spamu, ale jako swego rodzaju inwestycję w swój czas i środki. Pięć minut poświęcone na jej wypełnienie może okazać się bezcenne w zestawieniu z czasem (i środkami) jakie może trzeba będzie poświęcić na wymianę sprzętu. Ankieta była wysłana w Newsletterze. Jeśli z jakichś względów nie trafiła do Państwa, można ją pobrać także tutaj https://mailchi.mp/kike/konsultacje_cyberbezpieczenstwo.

Gdzie i kiedy wysłać?

Ustawodawca nas nie rozpieszcza. Stanowisko musimy wysłać do 6 października. Dajcie nam jednak czas na opracowanie wyników ankiety, by okazały się pomocne w dalszych pracach, stąd czekamy na wypełnione ankiety do 30 września. Ankiety mają ograniczone pole edycji, gdyby technicznie (tak tak, wiemy że wielu Was nie lubi Worda) problem był nie do “przeskoczenia”, wydrukujcie, wypełnijcie ręcznie i prześlijcie skan. Gdzie? Na dedykowany adres informacja.publiczna@kike.pl.

Pytania?

Gdyby były, piszcie na adres anna.szura@itblegal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*