Znamy prawdopodobną listę „białych plam” dla FERC
Wiosenny Zjazd MiŚOT 27-29.03.2023
9 lutego, 2023
Lista białych plam- średni koszt podłączenia
16 lutego, 2023

Według założeń CPPC z lipca ubiegłego roku, nabory na budowę sieci w ramach KPO i FERC miały ruszyć jeszcze w grudniu 2022 r. Tymczasem, aktualnie (tj. w połowie lutego) lista „białych plam” wciąż nie jest gotowa i tak naprawdę wątpliwym jest, czy ową gotowość w tym kwartale jeszcze osiągnie. Zebranie planów inwestycyjnych to przecież nie wszystko, co jest potrzebne do tego, aby precyzyjnie ustalić obszary wymagające wsparcia. Także nałożenie nowych obowiązków sprawozdawczych nie jest wszak równoznaczne z dochowaniem należytej staranności w wyznaczaniu punktów adresowych, które mają być objęte konkursami. A przecież nikt nie chce powtórki z tego, co się działo w przypadku realizacji projektów POPC, gdzie wielokrotnie sygnalizowano dublowanie sieci wykonanych z prywatnych pieniędzy za pomocą sieci wybudowanych ze środków publicznych.

„Białe plamy” mają być typowane na podstawie danych z SIDUSIS, gdzie informacje (co najmniej według przepisów ustawy) podlegają aktualizacji na bieżąco. Według projektu rozporządzenia w sprawie udzielania wsparcia finansowego na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021 2027, ujawnienie informacji o istniejących lub planowanych sieciach NGA, po ustaleniu listy obszarów na podstawie informacji o istniejącej oraz planowanej infrastrukturze szerokopasmowej, nie stanowi przeszkody do udzielenia wsparcia na tych obszarach.

Aktualnie CPPC udostępniło listy adresów, które planuje objąć konkursami (a raczej konkursem FERC) oraz szacunkowe koszty ich podłączenia. Z publikacji wynika, że do przekazanych informacji można zgłosić uwagi – co wydaje się jedną z ostatnich możliwości zweryfikowania tego, czy nie jest planowane wydatkowanie środków na obszary, które mają dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Jeśli ktoś przymierza się do wzięcia udziału w konkursie, opublikowany materiał pozwoli mu na zorientowanie się w tym, na jakie środki dofinansowanie można będzie liczyć. Z komunikatu CPPC nie wynika, kiedy planowane jest ogłoszenie naboru.

Autor: Kamila Mizera – Płaczek – radca prawny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*