Pierwsza “decyzja” Prezesa UKE na dostęp do latarni oświetleniowych
Legalizacja samowoli budowlanej – co się zmieniło?
7 stycznia, 2021
Forma dokumentowa umów telko a ochrona danych osobowych
18 stycznia, 2021

Łezka się w oku kręci… Pewnie nikt już nie pamięta, kiedy Prezes UKE wydał pierwszą, zastępującą umowę, decyzję o dostępie do nieruchomości i budynku w celu zapewnienia telekomunikacji. Reprezentowaliśmy jednego z operatorów działających na Śląsku, a dostęp dotyczył zasobów wyjątkowo opornej spółdzielni mieszkaniowej. Teraz takie decyzje zwykle nie wzbudzają już większych sensacji, bo wydawane są na porządku dziennym, ale decyzja wydana ponad 8 lat temu była powodem dla wzniesienia toastu szklaneczką dobrej whisky:)

Pierwsze postępowania i decyzje o dostępie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego do podbudowy słupowej operatora sieci elektroenergetycznej to lata 2015/2016.  W tych postępowaniach też maczaliśmy palce:) Nie tak dawno, bo w sierpniu ubiegłego roku, Prezes UKE konsultował projekty decyzji w przedmiocie określenia warunków zapewnienia przez „wielką piątkę energetyczną” (tj. TAURON, PGE, innogy, ENEA i ENERGA) dostępu przedsiębiorców telekomunikacyjnych do słupów stanowiących ich własność. Pewnie na dniach zostaną wydane decyzje w tych sprawach. Z tych postępowań, pomimo wniosków branży telekomunikacyjnej, popartych m.in. stanowiskiem KIKE, wyłączone zostały kwestie dostępu do latarni oświetleniowych.

Wczoraj, po ponad 3 latach prowadzenia postępowania (wniosek operatora wpłynął do Organu w dniu 4 września 2017 r.), doczekaliśmy się publikacji przez Prezesa UKE projektu pierwszej decyzji w sprawie dostępu przedsiębiorcy telekomunikacyjnego do latarni (słupów) oświetleniowych[1]. Nie ukrywamy, że upatrujemy w tym swojego własnego, małego itB Legal-owego sukcesu. Publikacja rozpoczęła konsultacje, które potrwają 30 dni. Pomimo tego, że branża wielokrotnie zgłaszała zapotrzebowanie na dostęp do latarni i trudności z jego uzyskaniem, ta kwestia nie doczekała się dotychczas „ramowej” regulacji ze strony Prezesa UKE, a mało który operator, w przypadku odmowy dostępu, decydował się wystąpić do Prezesa UKE o wydanie decyzji zastępującej umowę.

Wierzymy w to, że pierwsza decyzja o dostępie do latarni zachęci innych przedsiębiorców, którzy spotkali się z odmową ich udostępnienia, do dochodzenia swoich praw przed Prezesem UKE, zaś wydawane w tym przedmiocie rozstrzygnięcia wkrótce staną się normą (tak jak w przypadku decyzji na dostęp do nieruchomości). Jeśli zatem ktoś do tej pory wahał się, czy zainicjować takie postępowanie, licząc aż ktoś inny przetrze szlak, nie ma już na co czekać! W razie potrzeby, służymy pomocą – poprowadzimy Was za rękę w takim postępowaniu.

[1] https://bip.uke.gov.pl/konsultacje-i-wyniki-konsultacji/konsultacje-projektu-decyzji-prezesa-uke-dla-kol-net-spolka-cywilna-kinga-wolska-marta-wykpisz,1471.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*