Od wejścia w życie PKE minął już miesiąc. Nowa ustawa w całości zastąpiła prawo telekomunikacyjne, a tym samym m.in. podstawy prawne funkcjonowania organu regulacyjnego (Prezesa UKE) oraz prowadzonych przez niego rejestrów. Aby zachować ciągłość działania organu oraz wpisów w RPT, w przepisach wprowadzających PKE (tj. w osobnej ustawie) przewidziano, że – mówiąc w uproszczeniu – RPT, o którym mowa w prawie telekomunikacyjnym, staje się RPT, o którym mowa w prawie komunikacji elektronicznej. Gdyby zabrakło takich przepisów wprowadzających, to wówczas z dnia na dzień dotychczasowy rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych utraciłby podstawę prawną do funkcjonowania (przestałby formalnie istnieć), a wszyscy przedsiębiorcy musieliby znowu wpisywać się do „nowego” RPT prowadzonego na podstawie przepisów PKE.
Na szczęście przepisy wprowadzające PKE przewidują „następstwo” po dotychczasowym rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych, dzięki czemu ISP zachowali swoje wpisy – ale nie oznacza to, że mogą nic nie robić. Zakres danych objętych wpisem w „nowym” RPT prowadzonym na podstawie przepisów PKE, nieco różni się od zakresu danych, które zawierał „stary” RPT prowadzony na podstawie przepisów PT. Na przedsiębiorców telekomunikacyjnych nałożono obowiązek zaktualizowania wpisów w „nowym” RPT w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia PKE w życie. Deadline przypada zatem na 10 maja 2025 roku.
Danymi, które wymagają aktualizacji, są:
Dodatkowo pojawiły się nowe opisy sieci telekomunikacyjnych, usług telekomunikacyjnych oraz powiązanych usług, wobec czego ISP powinien wskazać na czym polega jego działalność, wybierając odpowiedni opis.
Dostarczanie publicznie dostępnych sieci telekomunikacyjnych:
Świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych i usług powiązanych:
Aktualizacji dokonuje się za pośrednictwem PUE UKE.
Co się stanie, jeśli ISP nie złoży wniosku o aktualizację wpisu w „nowym” RPT do 10 maja 2025 roku? Cóż, zapominalskich Prezes UKE powinien wezwać do uzupełnienia wpisu wyznaczając w tym celu dodatkowy termin. Jeśli również i ten dodatkowy termin upłynie bezskutecznie – Prezes UKE wykreśli wpis danego przedsiębiorcy z RPT.
Nie warto czekać do ostatniej chwili. Niejednokrotnie widzieliśmy, jak sprawy odkładane przez przedsiębiorców „na potem” (bo przecież „jest jeszcze dużo czasu”), zostawały finalnie zapominane, a przedsiębiorcy budzili się po terminie nerwowo rozważając, co im za to grozi. Utrata wpisu przy jednoczesnym faktycznym wykonywaniu działalności telekomunikacyjnej będzie oznaczać, że ISP wykonuje działalność bez wpisu w RPT, a za to – jakżeby inaczej – przewidziana jest administracyjna kara pieniężna. Po co generować sobie dodatkowy stres? Lepiej zawczasu się zaktualizować i skupić na dalszych nowościach, jakie zafundowało przedsiębiorcom PKE.
Omawiany obowiązek wynika z art. 75 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1222).