Zbiór dobrych praktyk w zakresie współpracy sektorów telekomunikacyjnego i energetycznego
Stanowisko KIKE na temat nowelizacji Megaustawy
25 stycznia, 2016
„Jakbym chciał bez frytek, to bym powiedział” – czyli słów kilka o zmianach kanałów TV
1 marca, 2016

10 lutego na stronie www Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowano Zbiór dobrych praktyk w zakresie współpracy sektorów telekomunikacyjnego i energetycznego (przeczytasz tutaj).

Dokument został przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Urząd Regulacji Energetyki. Nie jest tUKE- logoo zatem zbiór dobrych praktyk opracowany w wyniku współpracy przedstawicieli obydwu branż (przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz operatorów sieci energetycznej).

Zbiór określa podstawowe założenia zasad współpracy podmiotów obydwu sektorów w zakresie prowadzenia wspólnych inwestycji oraz zasad wykorzystania infrastruktury technicznej. 

Z mojego1-logo-ure doświadczenia wynika, iż branże nie zawsze widzą wspólne cele i interesy, a negocjacje umów o wykorzystanie infrastruktury technicznej są prowadzone w atmosferze sporu (o stawki, brak możliwości technicznej podwieszenia kolejnej sieci na istniejącej podbudowie słupowej). Nie wykluczam, że moje odczucia co do wzajemnych relacji stron spowodowane są tym, iż pojawiam się najczęściej tam gdzie jest spór (by go rozwiązać), ale skoro powstał zbiór zasad dobrych praktyk to oznacza, iż urzędy, dostrzegając podobne problemy w relacjach tych podmiotów, chcą wskazać właściwą drogę do osiągnięcia wspólnych celów.

Moim zdaniem, do swoistej standaryzacji zasad prowadzenia wspólnych inwestycji oraz współkorzystania z infrastruktury technicznej przyczyni się nowelizacja Megaustawy (ale tylko pod warunkiem uchwalenia przepisów w brzmieniu, niebudzącym wątpliwości interpretacyjnych). Miedzy innymi o uregulowaniu zasad współpracy podmiotów z tych sektorów pisaliśmy w stanowisku dotyczącym projektu nowelizacji Megaustawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*