Nasz artykuł o umowie o roboty budowlane dotyczącej sieci telekomunikacyjnej w magazynie Twój Internet Professional
16 września, 2014
Umowy zawierane na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorstwa w nowej ustawie o prawach konsumenta.
26 września, 2014

W dniu 15 września 2014 r. braliśmy udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej “Ustawa o prawach konsumenta- szanse i zagrożenia” organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Problematyka konferencji obejmowała omówienie nowych regulacji, w tym nowych praw konsumenta i odpowiadających im obowiązków przedsiębiorców. Sesja kończąca konferencję dotyczyła praktycznych skutków wejścia w życie ustawy.

Mimo, iż nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie (przypomnijmy, że ustawa o prawch konsumenta zacznie obowiązywać 25 grudnia 2014 r.) już teraz budzą duże kontrowersje. Wątpliwości interpretacyjne zgłaszają przede wszystkim osoby, które będą stosowały przepisy w praktyce (miejscy rzecznicy ochrony praw konsumentów, członkowie izby gospodarczej zrzeszającej przedsiębiorców z branży e-commerce). Uczestnicy konferencji zastanawiali się też czy zmiany przepisów idą w dobrym kierunku.

Jedno jest pewne- przedsiębiorcy, w tym przedsiębiorcy telekomunikacyjni, znajdą pod choinką niechciany prezent i obudzą się po świętach Bożego Narodzenia w trudniejszej rzeczywistości. Większa ilość praw konsumentów to większa ilość obowiązków przedsiębiorców, co w pierwszej kolejności powinno znaleźć odzwierciedlenie w stosowanych przez przedsiębiorców wzorcach umów i regulaminów. I nie chodzi jedynie o zmianę w zakresie wydłużenia terminu do odstąpienia od umowy, ale o spełnienie całego szeregu nowych obowiązków informacyjnych. Oprócz zmiany we wzorcach umów i regulaminów trzeba będzie nauczyć się stosowania nowych zasad postępowania z relacjach z konsumentami, co również nie wydaje się proste, wobec pojawiajacych się wątpliwości.

Postaramy się omawiać dla Was zmiany w kolejnych wpisach.

potwierdzenie_Łukasz_Bazańskipotwierdzenie_Ewelina_Grabiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*