W ostatnim czasie dostaję dużo pytań o zasadnicze kwestie związane z Pożyczkami Szerokopasmowymi. Nie będę się rozpisywać o kwotach jakie do tej pory zostały przeznaczone na tą formę wsparcia. Wpis ograniczę do odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania.
Pożyczki szerokopasmowe są udzielane przez Alior Bank S.A. Wnioski można składać w oddziałach.
Wsparcie jest udzielane w formie kredytu inwestycyjnego- mimo nazwy jaką przyjął ten instrument finansowy. W przypadku kredytu musimy mieć do czynienia z jasno określonym celem finansowania, i tym właśnie elementem ten rodzaj finansowania różni się od pożyczki.
Przedsięwzięcia uwzględniające budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci infrastruktury telekomunikacyjnej, zapewniające szerokopasmowy dostęp do szybkiego Internetu, tj. o parametrach 30 Mb/s oraz więcej. Finansowaniu podlegają zarówno nakłady ponoszone na część pasywną, jak i aktywną przedsięwzięcia, na rzecz użytkowników końcowych.
Wysokość jednostkowego kredytu może wynosić od 20.000,00 zł do 10.000.000,00 zł na realizację jednego przedsięwzięcia. Będzie można wziąć więcej niż jedną pożyczkę.
5% wartości przedsięwzięcia
15 lat od pierwszego uruchomienia kredytu.
Tak. Jej przyznanie zależy od decyzji banku. Maksymalna karencja to 30 miesięcy od daty uruchomienia pierwszej transzy.
Będzie ustalane indywidualnie. Bank założył, że będzie nim obciążenie sieci kredytobiorcy.
Kredytu nie będzie można przeznaczyć na inwestycje zakończone przed złożeniem wniosku kredytowego.
Nie. Nabór będzie miał charakter ciągły i będzie ograniczony dostępnością środków.
Informacje znajdziesz pod linkiem: Na_co_będzie_można_przeznaczyć_środki.
Z Pożyczki Szerokopasmowej nie sfinansujesz bieżącej działalność (np. spłaty bieżących zobowiązań, kosztów administracyjnych), wynagrodzeń pracowników, wydatków dotyczących urządzeń elektronicznych służących bezpośrednio użytkownikom końcowym, tj. laptopów, komputerów, telefonów, smartfonów, tabletów.
Z uzyskanych środków nie zakupisz sieci/przedsiębiorstwa.
Finansowanie zostanie przekazane w transzach, zgodnie z harmonogramem będącym częścią umowy kredytowej. Środki będą przekazywane w formie bezpośrednich płatności na rzecz wykonawców lub w formie zaliczek na rzecz kredytobiorcy.
Ponoszenie wydatków będzie następowało zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych lub zgodnie z zasadą konkurencyjności.
Powyższe informacje można również znaleźć na stronie internetowej banku.