PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI „po nowemu”- 31 STYCZNIA UPŁYWA WAŻNY TERMIN!
Zmian w temacie sprawozdawczości ciąg dalszy
22 stycznia, 2025
Czy to koniec spraw dostępowych prowadzonych przez Prezesa UKE?
29 stycznia, 2025

2 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, w tym podatku od budowli (infrastruktury telekomunikacyjnej). Może okazać się, że niektóre elementy Twojej infrastruktury, które do tej pory nie były opodatkowane, mogą (niestety) być przedmiotem opodatkowania. Dziś jednak nie o tym, a o ważnym terminie, którego dochowanie pozwoli Wam temat podatku od budowli telko przemyśleć do końca marca. 

Dla przypomnienia, do tej pory z początkiem roku każdy przedsiębiorca miał obowiązek złożyć deklarację podatkową  na podatek od nieruchomości (do 31 stycznia). Co do zasady, termin ten jest aktualny także po noweli, jednakże w tym roku, złożenie deklaracji można „przesunąć”  do 31 marca 2025 r. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki.

Przede wszystkim, do właściwego organu podatkowego w terminie do 31 stycznia 2025 roku trzeba złożyć pisemne zawiadomienie o zamiarze skorzystania z  tego uprawnienia. Zawiadomienie ma  zawierać: nazwę organu podatkowego, do którego zawiadomienie jest kierowane, nazwę podatnika, adres jego siedziby oraz jego identyfikator podatkowy, oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r. Czyli, nie złożysz zawiadomienia do końca stycznia, nici ze skutecznego przesunięcia terminu. Wzór takiego zawiadomienia możesz pobrać stąd: Zawiadomienie_organu_deklaracja_podatek_od_nieruchomości.

Pamiętaj, że samo zawiadomienie to nie wszystko. Aby było ono skuteczne, bez wezwania organu podatkowego musisz wpłacić na rachunek właściwej gminy miesięczne raty podatku od nieruchomości:

  1. za styczeń – w terminie do dnia 31 stycznia 2025 rok
  2. za luty – w terminie do dnia 15 lutego 2025 rok
  3. za marzec – w terminie do dnia 15 marca 2025 rok

– w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 rok.

Czyli, przez 3 miesiące płacisz tyle, ile średniomiesięcznie w roku minionym, a rewizję kwoty i ustalenia co jest przedmiotem podatku, w konsekwencji złożenia właściwej deklaracji  dokonujesz do końca marca.  Co potem?

Oczywiście uiszczone raty przed złożeniem deklaracji (czyli według średniej miesięcznej kwoty należnego podatku za 2024 rok) mogą być wyższe lub niższe niż raty podatku wynikające ze złożonej w marcu deklaracji. Taką okoliczność przewidział także ustawodawca i założył, że gdy:

  1. uiszczone raty są niższe niż raty podatku od nieruchomości wynikające ze złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 za miesiące, za które zostały uiszczone, brakująca kwota podatku pozostała do zapłaty podlega, bez wezwania organu podatkowego, wpłacie na rachunek właściwej gminy w terminie do dnia 31 marca 2025 r., przy czym kwota wpłacona (de facto dopłacona) w tym terminie nie stanowi zaległości podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy– Ordynacja podatkowa;
  2. uiszczone raty są wyższe niż raty podatku od nieruchomości wynikające ze złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 za miesiące, za które zostały uiszczone, kwota powstałej różnicy nie stanowi nadpłaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, a do jej zaliczenia lub zwrotu przepis art. 76 tej ustawy stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wpłaconym a należnym podatkiem zostanie z urzędu zaliczona na poczet Twoich zaległości podatkowych (w tym odsetek!)- jeżeli takie posiadasz, a w przypadku ich braku, różnica zostanie zwrócona. Natomiast jeżeli chcesz, aby wpłacona różnica była zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych np. kolejnych rat podatku od nieruchomości, musisz złożyć organowi stosowny wniosek.

Podsumowując, chcąc skorzystać z przywileju jakim jest wydłużony termin złożenia deklaracji podatkowej pamiętaj, aby do najbliższego piątku złożyć oświadczenie o tym, że z takiego uprawnienia chcesz skorzystać i koniecznie terminowo opłać wszystkie dotychczasowe raty w wysokości takiej, jaką płaciłeś za 2024 rok!

Natomiast jeżeli masz problem z interpretacją nowych przepisów podatkowych i nie wiesz jak opodatkowana powinna być Twoja sieć telekomunikacyjna, zapraszamy do kontaktu.  

Łukasz Bazański      Patrycja Kiwerc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*