Opłaty za dostęp do kanalizacji kablowej budynku – jakie stawki są rozsądne?
Forma dokumentowa zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych
14 września, 2017
Lokalizacja sieci telko w pasie drogowym to nie zawsze prosta sprawa
25 września, 2017

W dniu dzisiejszym na portalu TELKO.IN ukazał się mój artykuł poświęcony próbie regulacji rynku dostępu do kanalizacji kablowej. Z uwagi  na zaobserwowane na rynku problemy we współpracy między operatorami i liczne sprawy dostępowe do budynków jakie prowadzimy interesuje mnie przede wszystkim Wasze zdanie na temat tego, jaka powinna być opłata za współkorzystanie przez operatora biorcę z kanalizacji operatora dawcy zlokalizowana w budynkach? Czy opłata ta winna oscylować bliżej dolnej, zaproponowanej przez UKE granicy (0,09 zł/metr bieżący) czy powinny to być opłaty znacznie wyższe, sięgające nawet (jak wynika z zestawienia podanego przez UKE) kilku  złotych?

Wasze zdanie  i spostrzeżenia będę przydatne dla naszej pracy w ramach Grupy Roboczej ds. Administracji  Publicznej KIKE, dlatego że chcielibyśmy przedstawić takie stanowiska, które najpełniej zobrazują  panujące realia i zabezpieczą interesy każdego ISP, niezależnie od tego, po której stronie w danej sytuacji się znajdzie. Pamiętajcie, że “kij ma dwa końce” i raz będziecie “biorcą” a raz “dawcą”! Dlatego rolą UKE będzie te opłaty uśrednić, co z kolei ograniczy spory między ISP przyjamniej o ten aspekt.

Dla uproszczenia poza nawias wyłączmy budynki jednorodzinne i obiekty komercyjne, a skupmy się na budynkach wielorodzinnych (spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych), do których dostęp jest najczęściej zarzewiem konfliktu. O argumentach przeczytacie a artykule na TELKO.IN. Materiał nie dotyczy też kanalizacji poziomej, dlatego że tu pewnie benchmarkiem będzie dobrze Wam znana oferta ROI.

Wasze komentarze (nawet bardzo krótkie), napiszcie proszę wprost pod wpisem, najlepiej z podaniem firmy, kto ma z tym problem niech pisze bezpośrednio: lukasz.bazanski@itblegal.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*