FERC/KPO – bądź tu mądry i pisz wiersze [aktualizacja – zmiana terminów naboru!]
Incydent RODO – co robić, gdy wystąpi?
19 czerwca, 2023
Chroń swoją markę z dofinansowaniem kosztów rejestracji
12 lipca, 2023

Batalia o środki z KPO/FERC jeszcze nie rozpoczęła się na dobre (dla przypomnienia –  start naboru ma ruszyć 1 lipca) a zdaje się, że przygasła jak domniemany pucz na moskiewskim podwórku.

[Aktualizacja 29.06.2023: dziś opublikowane szereg nowych FAQ, w tym dokonano modyfikacji odpowiedzi dotyczącej kryterium merytorycznego – Wykonalność finansowa projektu. CPPC opublikowało także narzędzie do wyliczania punktów. Najistotniejsza informacja to oczywiście zmiana terminów naboru: KPO – 4.7.- 4.8. FERC – 1.8.-31.08.]

A wszystko za sprawą tzw. FAQ, jakie pojawiły się na stronie konkursu. Nie powielając tego, co opisał już Piotr na stronie KIKE generalny problem sprowadza się nie tylko do tego, że udzielona odpowiedź zdaje się wykraczać poza ramy dokumentacji  konkursowej, ale przede wszystkim jest sprzeczna z komunikowanymi rynkowi warunkami udziału w konkursach, które miały być dostępne także dla przedsiębiorców małych i średnich.  Nie bez znaczenia jest także to, że w myśl treści udzielonej odpowiedzi, dokumenty te mają być złożone… na etapie wniosku a nie przy podpisaniu umowy lub przed uruchomieniem  pierwszej transzy zaliczki (zgodnie z par. 14 ust. 3 i 6 wzoru umowy o udzielenie wsparcia finansowego ustanowienie zabezpieczenia w postaci weksla in blanco na całą kwotę dotacji i gwarancji bankowej na najwyższą kwotę zaliczki – a nie całą kwotę dotacji, ma nastąpić “przed jej pierwszą wypłatą”). Ktoś może złośliwie powiedzieć, że wszakże “przed” to także na etapie składania wniosku. Owszem, ale nie w sytuacji, gdy do startu naboru zostało (licząc od wczoraj) … 5 dni, a w skrajnych przypadkach o sukcesie decydować może kolejność składanych wniosków.

Pozostaje mieć nadzieję, że z uwagi na trwający sezon urlopowy odpowiedź nie została do końca przemyślana, zwłaszcza że na podobne pytanie (lecz odnoszące się do KPO), odpowiedź ma już swoje odzwierciedlenie w dokumentacji i brzmi tak: Wnioskodawca na etapie składania wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w przypadku braku wystarczającego doświadczenia składa wyłączenie oświadczenie o sposobie finansowania przedsięwzięcia. Do wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem nie załącza  (pogrubienie własne – ŁB) promesy lub gwarancji ubezpieczeniowej.

W razie pytań dotyczących konkursów czy potrzeby wsparcia na etapie ubiegania się o środki zapraszamy do kontaktu – KPO_FERC – współpraca w zakresie dotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*