Sprzedaż dotowanego środka trwałego a amortyzacja – interpretacje Ministra Finansów
Dostęp do słupów energetycznych – projekt kolejnej decyzji
29 marca, 2016
Okablowani.pl patronem medialnym Media Forum 2016
11 kwietnia, 2016

Przeglądając poranną prasę natknąłem się na artykuł w Dzienniku Gazeta Prawna, który od strony podatkowej może zainteresować zwłaszcza tych, którzy budując swe sieci dokonywali zakupów finansowanych z różnego rodzaju dotacji, w tym zwłaszcza ze środków unijnych ( POIG 8.4., RPW 2.1  i in.), a następnie zamierzają zbyć środek(ki) trwały(e).

MF

Otóż, artykuł powołuje się na dwie nowe i korzystne dla podatnika interpretacje przepisów prawa podatkowego, wydane przez Ministra Finansów: jedna z nich z 11 marca 2016 r. (nr DD9/033/494/BRT/2013/RD-124989), druga z 14 marca 2016 r. (nr DD9/033/495/BRT/2013/RD-124989).

W  swych interpretacjach Minister przyznał, że w przypadku sprzedaży środka trwałego przedsiębiorcy mają prawo zaliczyć niezamortyzowaną część takiego środka  do kosztów uzyskania przychodów bez względu na to, w jaki sposób sfinansowali zakup, a więc niezależnie od tego, czy nabyli środek trwały z dotacji czy ze środków własnych.

Po uzasadnienie takiego stanowiska odsyłam do materiału prasowego, tytułem uzupełnienia dodam tylko, że wydane interpretacje dotyczą sprawy indywidualnej, a nie są ogólną interpretacją co do stosowania przepisów przez wszystkich podatników, a po drugie, materiał prasowy pomija zagadnienie zasady trwałości projektów, o istnieniu której należy pamiętać rozważając zbycie środka trwałego  finansowanego  dotacją.

Na koniec podkreślę, że sprawa jest o tyle ciekawa, że jak wynika z naszego doświadczenia przy składaniu wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego,  nie jest częstym zjawiskiem zmienianie przez Ministra Finansów interpretacji wydawanych przez poszczególnych Dyrektorów Izb Skarbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*