Zaproszenie na szkolenie w zakresie dostępu do budynków po nowelizacji Megaustawy
7 marca, 2017
Zapraszamy na nasz wykład na INET MEETING [EPIX INSIDE]
23 marca, 2017

W związku z faktem, iż Ministerstwo Finansów będzie prowadziło „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą” (art. 15f Ustawy o grach hazardowych), dostawcom Internetu przypadł nowy obowiązek do zrealizowania, mianowicie obowiązek blokowania hazardowych stron www widniejących w w/w wykazie, który będzie publikować i systematycznie uzupełniać resort finansów.

Co to oznacza dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych?

Otóż dla operatorów oznacza to, iż muszą po pierwsze dostosować swoje sieci teleinformatyczne do nowych wymagań technicznych, po drugie muszą opracować model działania, który umożliwi szybkie i sprawne blokowanie niedozwolonych domen umieszczanych w rejestrze. Blokowanie będzie następować nieodpłatnie, a na zablokowanej stronie ma pojawić się komunikat z odnośnikiem o „czarnej liście” Ministerstwa. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku szybkość działań – za niezablokowanie witryny, która pojawi się w rejestrze, w ciągu 48 godzin, operatorowi będzie groziła kara w wysokości 250 tysięcy złotych. Kwota niebagatelna, ale i tak mniejsza niż początkowo przewidywał projekt ustawy – 500 tysięcy złotych. Opieszałość może więc sporo kosztować. Optymistyczna w tym wszystkim jest informacja, iż rejestr ma być publikowany w Internecie w taki sposób, aby każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny miał możliwość automatycznego „zassania”  danych z Ministerstwa Finansów do swojego systemu i wprowadzenia blokady.

Czego mogą obawiać się operatorzy?

W zakresie obowiązku operatorów do blokowania stron oferujących nielegalnie e-hazard, nie ma kontroli wpisów i weryfikacji ewentualnych błędów w danych zawartych w rejestrze. Operatorzy mogą więc obawiać się, iż ewentualne błędy w rejestrze mogą w konsekwencji spowodować błędy w blokowaniu wynikające z problemów z danymi wyjściowymi.

Nowe obowiązki dla dostawców Internetu wchodzą w życie wraz z nowelizacją Ustawy o grach hazardowych z dniem 1 kwietnia 2017 roku, nie mniej jednak Ministerstwo Finansów daje operatorom trzymiesięczny okres przejściowy na przystosowanie systemów do zaciągania danych. Co ważne: obowiązek blokowania hazardowych stron www obejmuje wszystkich dostawców Internetu, włącznie z małymi ISP!

2 Comments

  1. Jarek pisze:

    Gdzie i kiedy taka lista będzie widoczna? ktoś wie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*