Pod koniec marca opublikowana została aktualizacja Harmonogramu naboru wniosków o dofinansowanie dla Programu Polska Cyfrowa na rok 2019 r. Zgodnie z najnowszymi informacjami, w tym roku nie będzie organizowany nabór na Działanie 1.1 obejmujące swym zakresem budowę infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szybkiego Internetu, w szczególności na słabo zaludnionych obszarach. W ubiegłym miesiącu zakończyła się również ocena wniosków złożonych w drugiej rundzie trzeciego konkursu.
Przyczyny zmiany harmonogramu nie są znane. Z jednej strony projekt POPC cieszył się relatywnie dużym zainteresowaniem, z drugiej jednak strony beneficjenci zaczęli mieć problem ze znalezieniem wykonawców na realizację dotowanych inwestycji telekomunikacyjnych. Tauron dwukrotnie publikował zapytanie ofertowe na budowę sieci w ramach projektu POPC, Media – Sys unieważniła przetarg ze względu na brak ofert. Aktualnie również Syrion sp. z o.o. ma problem ze znalezieniem wykonawcy.
Zamieszanie z projektem
Jak dowiedział się portal Telko.In, CPPC nie przewiduje kolejnych konkursów dla operatorów, gdyż środki na inwestycje zostały rozdysponowane. Nie wiemy czy można do końca ufać tej wiadomości, gdyż równocześnie w ostatnią środę upłynął termin na składanie ofert w przetargu ogłoszonym przez UKE, dotyczącym przygotowania uniwersalnych zasad i procedur współpracy pomiędzy operatorami świadczącymi usługi hurtowego dostępu do sieci szerokopasmowych zrealizowanych z wykorzystaniem środków publicznych przyznanych w ramach działania 1.1 POPC a operatorami zainteresowanymi korzystaniem z tych usług. Nie wiadomo tylko, czy przetarg związany jest ze zmianą aktualnych, obowiązujących w drugim i trzecim konkursie wytycznych i wymagań co do ofert hurtowych, czy jest to “rozgrzewka” przed jeszcze jednym naborem, w którym warunki hurtowe byłyby nieco inne niż obecnie. Czy to oznacza, że w przyszłości możemy liczyć na otwarcie czwartego konkursu w ramach projektu? Mało prawdopodobne, ale trudno to jednak ostatecznie przesądzić…
Co dalej? Czy pożyczka szerokopasmowa to ostatnia „deska ratunku”?
Najprawdopodobniej pojawią się w tym roku jeszcze pojedyncze nabory uzupełniające z projektu 1.1 POPC, wynikające z ewentualnego rozwiązania umów o dofinansowanie z dotychczasowymi beneficjentami. W pozostałym zakresie przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli szukać źródeł finansowania w innym miejscu. Jak wynika z komunikatów, Bank Gospodarstwa Krajowego ma jeszcze do dyspozycji kilkaset milionów złotych na pożyczki szerokopasmowe, które będzie można przeznaczyć na realizację inwestycji polegających na budowie, rozbudowie lub przebudowie sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej. Kto wie, czy także nie na akwizycje i przejmowanie przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.