ISP a zmiany w ustawie o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (…)-wyniki badań i debata
Małe wspólnoty mieszkaniowe jeszcze mniejsze- zmiany w reprezentacji wspólnot mieszkaniowych i zawieraniu umów dostępowych
15 października, 2020
Uszkodzenia sieci – temat wiecznie żywy
26 października, 2020

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszym poście, dotyczącym konsultacji zmian do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, w dniu 6 października 2020 roku Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE) przygotowała i przesłała do Ministerstwa Cyfryzacji Stanowisko do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (UD68).

Wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas na wypełnienie ankiety dotyczącej skali wykorzystania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych urządzeń producentów pochodzących spoza Unii Europejskiej oraz NATO – serdecznie w  imieniu własnym i zarządu KIKE dziękujemy! Z raportem z wyników ankiety można zapoznać się na stronie KIKE. Na efekt konsultacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać…

Z wykonanego przez nas na zlecenie KIKE badania wynika, że sprzęt producentów azjatyckich średnio stanowi ponad 80% ogólnie wykorzystywanego przez ISP sprzętu. Co ważne, ponad połowa ankietowanych ISP posiada sieć zbudowaną na asortymencie jednego dostawcy! Są to w największej mierze Huawei (45%), Dasan (21%) oraz ZTE (21%). Wykluczenie z rynku któregokolwiek z producentów azjatyckich może „pogrążyć” małego lub średniego operatora, który de facto zmuszony będzie wymienić wszystkie urządzenia na urządzenia innego producenta. (…) Średni koszt wymiany sprzętu przypadający na jednego ankietowanego wyniósłby 2,99 mln zł. (…) Sami ankietowani wskazali, że 95% z nich wydało swoim abonentom w ramach umowy o świadczenie usług, urządzenie producenta spoza UE/NATO. Ankietowani zadeklarowali, że dotyczy to łącznie ok. 222.903 abonentów. Ewentualna konieczność wymiany tego sprzętu finansowo dotknie przede wszystkim tych ostatnich, poniosą oni bezpośrednie koszty wymiany urządzenia końcowego, oraz pośrednie koszty wymiany kompatybilnych z tymi urządzeniami urządzeń sieciowych operatora.

Więcej informacji o wynikach badania, w tym  stanowisko Izby do projektu zmian do ustawy o KSC można znaleźć na powołanej już stronie KIKE.

Jednocześnie, gdyby ktoś chciał posłuchać debaty dotyczącej zmian, zachęcam do obejrzenia materiału – debaty Izby dotyczącej zmiany w ustawie  o  KSC.  Materiał jest dostępny w Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*