Dostęp do zasobów spółdzielni mieszkaniowych. Czy znowelizowane przepisy megaustawy i prawa telekomunikacyjnego stworzą lokalne monopole?
Czerwiec 16, 2014
Nasz komentarz w telko.in do zagadnienia retencji danych w sprawie “piracenia” filmów
Lipiec 3, 2014
Pokaż wszystko

24 czerwca 2014 roku opublikowana została długo oczekiwana i wywołująca sporo kontrowersji nowa ustawa o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r. Ustawa dotyczyć będzie obrotu, którego stroną umów zawieranych przez przedsiębiorców są konsumenci, w tym oczywiście klienci przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Zmiany odnosić się będą m.in. do zasad i trybu zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa oraz zasad i trybu wykonywania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Na początku zachęcamy do lektury ogólnych informacji dotyczących nowej regulacji, zamieszczonych w naszej publikacji na stronie internetowej Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej w Warszawie (http://www.kike.pl), a na naszym blogu wkrótce przeczytacie więcej o nowościach, które dotyczyć będą m.in. relacji dostawca usług telekomunikacyjnych – abonent/konsument oraz nowości odnoszących się do handlu elektronicznego.

 

2 Komentarze

  1. Maciej napisał(a):

    Zgodnie z art. 51 ustawy o prawach konsumenta – do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Zatem wszystkie umowy (wzorce umów) zawarte przed 25 grudnia br. podlegają przepisom dotychczasowym (obowiązek posiadania dwóch wersji regulaminów).
    Czy zatem istnieje konieczność informowania np. abonentów o wprowadzanych zmianach warunków umowy wynikających z nowej ustawy o prawach konsumenta (Regulaminy, cenniki), skoro do obowiązujących umów będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe. Jak to odnieść do obowiązków wynikających z art. 60a – Prawa telekomunikacyjnego?
    Zmienione wzorce umów będą miały zastosowanie do umów zawieranych po wejściu w życie ustawy o prawach konsumenta (25 grudnia br.), a zatem wydaje się, że nie ma konieczności wysyłania abonentom (ale również odbiorcą usług sprzedaży energii czy gazu) zmienionych wzorców z prawem do odstąpienia od umów. Jakie jest Pana zdanie?

    Pozdrawiam

    • Łukasz Bazański napisał(a):

      Panie Macieju,

      Dziękuję za pytanie i przede wszystkim za powołanie trafnych przepisów. Zagadnienie jest ciekawe i skłoniło mnie do zastanowienia się nad przygotowaniem wpisu na poruszony przez Pana temat, a nie tylko skomentowania Pana pytania.

      Na chwilę obecną, bez głębszej analizy uważam, że dopuszczalny będzie swoisty dualizm, tzn. w obrocie będą wzorce “stare” i oczywiście od 25.12.2014 nowe. Zresztą przepisy, które mogą dotyczyć operatorów telekomunikacyjnych w istocie dotyczą początkowej fazy zawierania umowy (prawo do odstąpienia, szereg informacji, które należy klientowi przekazać przed zawarciem umowy), a nie jej późniejszej realizacji, więc w zasadzie niczego nowego do trwających umów ustawa nie wprowadza. Problematyczne może być natomiast aneksowanie takich umów, na podstawie których udostępnia/sprzedaje Pan urządzenia objęte gwarancją/lub rękojmią, których przepisy zasadniczo ulegają zmianie z wejściem w życie nowej ustawy (jak Pan pewnie wie, ustawa nowelizuje m.in. kodeks cywilny w zakresie regulacji dotyczących gwarancji/rękojmi).

      Pozdrawiam,

      Łukasz Bazański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*