Zmiany w prawie pracy – już od stycznia 2019 r. Nowe zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej.
6 grudnia, 2018
itB Legal na XXIII Konferencji KIKE
20 grudnia, 2018

 

W dzisiejszym wpisie będzie trochę o prawie, trochę o marketingu i trochę o psychologii…

Zacznijmy o prawie

Może nie wszyscy jeszcze to wiedzą, ale od 12 grudnia 2018 r. możecie zawierać ze swoimi klientami umowy telekomunikacyjne w formie dokumentowej. Prawo do wykorzystania takiej formy przysługuje także w przypadku dokonywania zmian umów (np. przedłużanie czy dosprzedaż usług).

W przypadku gdy umowa jest zawierana w formie dokumentowej, operator musi utrwalić i dostarczyć abonentowi treść zaproponowanych i uzgodnionych warunków umowy oraz oświadczenie abonenta o związaniu się tymi warunkami na trwałym nośniku w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta.

Trwały nośnik to materiał lub narzędzie umożliwiające konsumentowi lub przedsiębiorcy przechowywanie informacji kierowanych osobiście do niego, w sposób umożliwiający dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą, i które pozwalają na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci. Trwałym nośnikiem jest zatem pendrive (pamięć USB), twardy dysk, inny nośnik informatyczny, papier, płyty CD-ROM, DVD, karty pamięci, plik PDF przesłany mejlem.

Czym jest tak w ogóle forma dokumentowa? Za dokument uznaje się nagrania rozmów telefonicznych, wiadomości e-mail czy też wiadomości sms. Oświadczenie o zawarciu umowy może być zatem w tym przypadku złożone w postaci obrazu, grafiki, dźwięku itp. Oznacza to, że od 12 grudnia 2018 r. możliwe jest zawieranie umów telekomunikacyjnych poprzez wiadomość e-mail, poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej, czy przez telefon jeśli tylko będzie istniała możliwość jednoznacznego określenia, kto złożył oświadczenie o zawarciu umowy.

Obowiązkiem przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w tym przypadku jest utrwalenie i dostarczenie abonentowi treści umowy oraz oświadczenia abonenta o związaniu się tą umową na trwałym nośniku.

Czy ISP korzystają z nowych możliwości zawierania i zmiany umów?

Jako że naszym głównym zajęciem od około miesiąca jest wdrażanie zmian w dokumentach abonenckich i nasze doświadczenie w tym zakresie jest naprawdę spore, mogę z czystym sumieniem wyciągać wnioski na temat tego, jak u ISP przyjęły się nowe przepisy. Skala wykorzystania formy dokumentowej w przypadku zawierania umów jest niewielka. Przedsiębiorcy częściej decydują się na wdrożenie formy dokumentowej w przypadku zmiany umów, np. ich przedłużania. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej przedsiębiorcy, którzy do tej pory korzystali z procedury zmiany umowy przez telefon.

Teraz trochę o psychologii

Dlaczego przedsiębiorcy na masową skalę nie wprowadzają nowej procedury zawierania umowy? Chyba dlatego, że każdy boi się zmian (w tym pracownicy BOKów). Nie ma co ukrywać, że wprowadzenie formy dokumentowej dla zawierania umów z nowymi klientami wymaga przemodelowania procesów sprzedażowych w firmie (wybór sposobu weryfikacji tożsamości klientów, potwierdzanie warunków zawarcia umowy na trwałym nośniku czy utrwalanie oświadczeń).

W dalszym ciągu pokutuje także przekonanie, że podpis na papierze jest święty, w tym znaczeniu, że pewny. Mejla czy rozmowy telefonicznej łatwiej się wyprzeć. Pewnie jest w tym trochę racji, ale z naszych doświadczeń wynika, że przedsiębiorcy, którzy dotychczas zmieniali umowy przez telefon nie wyobrażają sobie powrotu do papierowych aneksów i przechowywania drukowanych egzemplarzy umów.

Na koniec o marketingu i budowaniu dobrej marki

Pomarańczowy i ogólnokrajowy przedsiębiorca telekomunikacyjny już pochwalił się wdrożeniem formy dokumentowej dla zawierania umów. Pilotażowy program wdrożenia formy dokumentowej został przedstawiony jako proekologiczny atut i działanie nastawione na sprawne zawieranie umów bez zbędnych papierów.

Wspominam dziś ostatnie spotkanie MiŚOT MEETING w Jachrance, gdzie przedsiębiorcy zastanawiali się jak zyskać klientów dzięki atutom małego i średniego operatora telekomunikacyjnego. Mając w głowie obraz opornego wdrażania formy dokumentowej odnoszę nieodparte wrażenie, że ISP przesypiają w przedświątecznym zamieszaniu szansę na pokazanie się jako małe, ale wychodzące naprzeciwko potrzebom klienta firmy.

Już raz branża ISP pozwoliła na to, by światłowód, jako najnowocześniejsze medium, stał się symbolem dużych operatorów. Warto przemyśleć, czy aby teraz branża małych i średnich ISP nie traci szansy na pochwalnie się zawieraniem umów przez telefon lub mejla.

Zmiany nie bolą, szczególnie na lepsze!

2 Comments

  1. […] Całość artykułu Okablowani.pl pt. „Przedsiębiorco telekomunikacyjny- zrób z formy dokumentowej swój atut” do przeczytania tutaj. […]

  2. Łukasz Bazański pisze:

    Kolejnym operatorem, który wprowadził “zielone” formy zawierania umów jest T-Mobile (https://firma.t-mobile.pl/pl/dla-mediow/informacje-prasowe/-/t-mobile_zacheca_do_ochrony_srodowiska_i_zawierania_e-umowy/aid/9aa57e2ba371401be1a8a3fd5a32acae). Ciekawe jest to, że wprowadzony został licznik ile dzięki takiej formie uratowano drzew… 😉 Zastanawiam się, czy na stronie internetowej takiego czy innego decydenta nie należałoby wprowadzić licznika, który pokazywałby, ile poprzez nadmiernie rozbudowany przepisy art. 56 PT, traktujący o obowiązkowej treści umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych drzew zostało wyciętych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*