Od 1 grudnia mniej PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym – koniec z “działalnością w zakresie podboju kosmosu” :-)
XV Konferencja KIKE za nami
24 listopada, 2014
Projekty unijne: Cubeinfo v. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości = 1:1
3 grudnia, 2014

Ci z Was, którzy prowadzą działalność w formie spółki handlowej, wpisanej do KRS albo planują zawiązanie takiej spółki powinni pamiętać o zmianie, jaka nastąpiła od 1 grudnia b.r., a dotyczy wpisywania do Krajowego Rejestru Sądowego przedmiotu działalności (PKD).

Od dnia 1 grudnia 2014 roku, na mocy ustawy z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U.2014.1161) m.in. zmianie ulega liczba wpisywanych do Rejestru przedmiotów działalności (kodów PKD). Zgodnie z nowymi przepisami, przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wpisywany do KRS może zawierać nie więcej niż 10 pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy. Ustawodawca przygotował nowe formularze (KRS WM i KRS ZM), w których wpisuje się owe 10 pozycji, w tym zaznacza jeden, przeważający.

Obecnie zatem, do KRS wpisywane będą tylko główne przedmioty działalności (na formularzu KRS WM), jakie wykonuje spółka, a nie litanie różnego rodzaju działalności, którymi przedsiębiorca zapewne nigdy się nie zajmie (satyrycznie rzecz ujmując jak “podbój kosmosu” i temu podobne :-)). Co prawda ustawa milczy, czy ograniczenie limitujące PKD do 10 wpisów dotyczy tylko danych wpisywanych do KRS, czy także wpisów zawartych w umowach/statutach spółek, wydaje się jednak, że ograniczenia takiego nie ma. W konsekwencji, 10 PKD będzie tylko w KRS ale “podbój kosmosu” będzie mógł być nadal w umowie/statucie.

Zmiana dotyczy podmiotów nowo wpisywanych, ale także podmiotów już istniejących, tyle że co do tych ostatnich ustawodawca przewidział swego rodzaju okres przejściowy.

A mianowicie, podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego zobowiązane są zgłosić zmianę w zakresie przedmiotu działalności, dostosowując wpisy dotyczące PKD do obowiązujących przepisów. Należy to jednak wykonać przy składaniu pierwszego wniosku o zmianę danych w Rejestrze, nie później jednak niż z upływem 5 lat od dnia wejścia w życie wskazanej ustawy. Tym samym, jeśli dokonywać będziecie jakiejkolwiek zmiany w KRS po 1 grudnia 2014 roku pamiętajcie także o złożeniu do KRS nowego formularza KRS – ZM, jego brak oznaczać będzie zapewne wezwanie Was przez KRS do uzupełnienia braku formalnego. Jeśli zdarzyłoby się tak, że przez 5 lat nie dokonujecie wpisów w KRS, to przed upływem 5 letniego okresu należałoby zgłosić zmiany, zgodnie z dyspozycją ustawodawcy (pod rygorem wszczęcia przez KRS tzw. postępowania przymuszającego).

Zachęcamy do lektury wpisu o usuwaniu z KRS podmiotów nieaktywnych.

3 Comments

  1. Dzik w Marynacie pisze:

    à propos podboju kosmosu to moim zdaniem hitem jest działalność określona przez dzielną Radę Ministrów pod numerem PKD: 22.19.Z czyli “Produkcja pozostałych wyrobów z gumy” obejmująca produkcję gumowych artykułów erotycznych.

  2. poprawniej pisze:

    Rzeczywiście tak chyba należy to rozumieć. Ograniczenie do wskazania 10 PKD będzie dotyczyło tylko przy zgłoszeniu w KRS, natomiast praktyka i zapisy umowne zapewne pozostaną tak jak do tej pory.

  3. jan pisze:

    Jedyne co pamiętam związanego z rejestracją działalności (ale nie spółki, więc troche nie na temat) to wypełnianie forumularza ceidg-1 w formie elektroniczej, a następnie wizyta w urzędzie. Formularz oczywiście jest interaktywny, jest to duże udogodnienie, jednak zdziwił mnie pewnien fakt – wybierając formę opodatkowania w tym formularzu możemy wybrać przy ryczałcie składki kwartalne i system takiego błędu nie odrzuca. Błąd polega na tym, że przy “nowej” działalności nie możemy rozliczać się kwartalnie, a miesięcznie przez okres chyba 2 lat. Co więcej, taki wniosek przechodzi w urzędzie, a następnie dostajemy wezwanie z US, żeby skorogować “nasz” błąd. Śmieszne było to, że takich listów jest mnóstwo. Trochę marnowanie pieniędzy i czasu US.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*